Ώρα έναρξης:- Ώρα λήξης:
-
Τοποθεσία:
Μαρακές, Μαρόκο

Η Παγκόσμια Γυμνασιάδα διεξήχθη στο Μαρόκο από την Τετάρτη 2 Μαΐου μέχρι και την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 στην πόλη Μαρακές. Τα αγωνίσματα του στίβου ξεκίνησαν την τρίτη ημέρα των αγώνων και ολοκληρώθηκαν στις 7 του μήνα. Μέλη της ομάδας στίβου της ελληνικής αποστολής ήταν ένας αθλητής και τρεις αθλήτριες του ΣΑΚΑ.

Η ομάδα 100x200x300x400

Στα 400μ. κοριτσιών, η Έλλη Δεληγιάννη σημειώνοντας 57.93 στον ημιτελικό κατάφερε να προκριθεί με την έβδομη επίδοση στον τελικό όπου διένυσε την απόσταση σε 57.07, χρόνος που της χάρισε και την έκτη θέση. Στα 100μ. κοριτσιών, η Μαρκέλλα Παπανδρέου τρέχοντας στην πρώτη από τις τέσσερις σειρές του προκριματικού γύρου σημείωσε 12.33 και κατάφερε να προκριθεί άνετα στον ημιτελικό. Ωστόσο, το 12.34 που κατέγραψε στον ημιτελικό δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αφού έμεινε στην 11η θέση. Στον τελικό των 800μ. κοριτσιών, η αθλήτρια του ΣΑΚΑ Ιωάννα Πανοπούλου με χρόνο 2:13.45 κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Τέλος, ο Ζήσης Τζιαμούρτας στα 2000μ. στιπλ σημείωσε στον τελικό του αγωνίσματος χρόνο 6:15.07, επίδοση που του χάρισε την όγδοοη θέση.

Όσον αφορά τις σκυταλοδρομίες, οι αθλήτριές μας Παπανδρέου, Δεληγιάννη και Πανοπούλου συμμετείχαν στη μοναδική σκυταλοδρομία της διοργάνωσης όπου κάθε ομάδα διανύει συνολικά 1000μ. και η απόσταση κατανέμεται σε 100μ., 200μ., 300μ. και 400μ. (100x200x300x400). Τέταρτη αθλήτρια για την ελληνική ομάδα ήταν η Νοράγια Τζόνσον (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος). Η ελληνική ομάδα με χρόνο 2:15.15 κατέλαβε την τρίτη θέση στην δεύτερη τελική σειρά και την τρίτη θέση συνολικά και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Έτσι, οι αθλητές μας συμμετέχοντας σε ένα διεθνή αγώνα δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό αγωνίστηκαν σε υψηλό επίπεδο και έλαβαν χρήσιμες εμπειρίες για το μέλλον.

© ΣΑΚΑ | Σύλλογος Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών - Ψυχικού   Disclaimer | Δικαιώματα Πρόσβασης Designed & Developed by Converge