Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων 2019

Ώρα έναρξης:- Ώρα λήξης:
-
Τοποθεσία:
Κατερίνη

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 διοργανώθηκε φέτος στην Κατερίνη το διήμερο 22-23 Ιουνίου. Στο Α’ Δημοτικό Αθλητικό κέντρο της πόλης βρέθηκαν οι καλύτεροι αθλητές και οι καλύτερες αθλήτριες της κατηγορίας Εφήβων/Νεανίδων από όλη την Ελλάδα δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό. Ανάμεσά τους και οι αθλητές και οι αθλήτριες της ομάδας στίβου του ΣΑΚΑ που σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις επιβεβαιώνοντας για ακόμα μία χρονιά την ποιοτική δουλειά του συλλόγου μας.

Αναλυτικότερα, στους εφήβους η ομάδας μας κατέκτησε την έβδομη θέση στη γενική βαθμολογία με 37 βαθμούς. Τις καλύτερες εμφανίσεις για την ομάδα μας σημείωσαν οι Νίκος Χαρατσίδης με τη δεύτερη θέση στα 400μ. με εμπόδια και το εντυπωσιακό 55.75 και Ζήσης Τζιαμούρτας ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 1500μ. με χρόνο 3:59.83. Ακόμα, στο πρωτάθλημα συμμετείχαν οι Αρχοντής Παντελόπουλος στο τριπλούν (12.77μ.) και Καπαγιαννίδης Αλέξανδρος στα 400μ. (51.37) χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να προκριθούν στον τελικό του αγωνίσματός τους. Τέλος, στη σκυτάλη 4×100 η ομάδα των εφήβων κατέλαβε την 20η θέση με τους Κοτταρίδη, Τζώνο, Μπομπότη και Τριανταφύλλου και χρόνο 45.86 ενώ η σκυτάλη των αγοριών 4×400 με χρόνο 3:27.35 και τους Τζώνο, Χαρατσίδη, Γκιόκα και Καπαγιαννίδη στη σύνθεσή της πλασαρίστηκε στην πέμπτη θέση.

Όσον αφορά τις νεάνιδες, η ομάδα του ΣΑΚΑ σημείωσε εντυπωσιακές εμφανίσεις κυρίως στα δρομικά αγωνίσματα. Στα 100μ. η Εμμανουέλα Καρυαμπά (’18) με χρόνο 12.03 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο ενώ η Μαρκέλλα Παπανδρέου ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με επίδοση 12.26. Στα 800μ. οι αθλήτριες Έλλη Δεληγιάννη και Ιωάννα Πανοπούλου έκαναν το 1-2 σημειώνοντας χρόνους 2:11.73 και 2:11.85 αντίστοιχα. Στον τελικό των 1500μ. η Κατερίνα Ρεφενέ (4:57.31) κατέλαβε την 7η θέση, η Αθηνά Τζιαμούρτα (5:05.94) τη 10η και η Μικαέλα Ζαφέτ (5:09.59) την 11η. Ακόμα, εκτός τελικού βρέθηκε η Χριστιάνα Αντωνοπούλου (12.85, 18η θέση) στα 100μ., η Αλεξάνδρα Μπομπότη (10.09μ., 31η θέση) στο άλμα τριπλούν, η Μιχαέλα Δήμα (5.11μ., 17η θέση) στο άλμα εις μήκος, η Δέσποινα Λαιμού (27.64, 37η θέση) στα 200μ., η Δήμητρα Ζαφείρα (2:32.45, 20η θέση) στα 800μ., η Σοφία Σαρσέντη (2:34.84, 22η θέση) επίσης στα 800μ. ενώ η Μαρία Ματσιώτα ακυρώθηκε στο ίδιο αγώνισμα. Τέλος, η σκυταλοδρομία 4×100 των κοριτσιών κατέλαβε την 9η θέση με τις Λι, Παπαρρηγοπούλου, Λαιμού και Αντωνοπούλου να διανύουν την απόσταση σε 50.39 ενώ η ομάδα 4×400 αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με χρόνο 4:01.29 και τις Ματσιώτα, Πανοπούλου, Τζιαμούρτα και Δεληγιάννη να ανεβαίνουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στη γενική βαθμολογία ο ΣΑΚΑ συγκέντρωσε 89,5 βαθμούς και ήταν η νικήτρια ομάδα στις νεάνιδες. Έτσι, η ομάδα μας θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Συλλόγων Κ20 στις νεάνιδες το 2020.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων 2019 ολοκληρώθηκε με μία ακόμα επιτυχία για την ομάδα μας με την κατάληψη της πρώτης θέσης στη γενική βαθμολογία των νεανίδων. Σειρά τώρα έχει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 που διεξάγεται το επόμενο Σαββατοκύριακο στη Λάρισα.

© ΣΑΚΑ | Σύλλογος Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών - Ψυχικού   Disclaimer | Δικαιώματα Πρόσβασης Designed & Developed by Converge